středa 13. května 2015

Coffeetrip Berlin* part I.


Do Berlína, města moderních kaváren, jsem se chtěla podívat už dlouho. Jenže... v zimě jsme si pořídili štěňátko labradora (Cafizu) a s tím přibylo i lítání na veterinu, socializace v parku, poznávání eskalátorů v metru atd. No prostě naše první ''dítě'' nám zabíralo dost času. Navíc bylo najednou potřeba vyřešit problém, kam Cafi dát, když s Markem pojedeme na cesty. A tak jsem se smířila s tím, že dlouho nikam nepojedeme, dokud se naše psí slečna trochu neuklidní (hyperaktivita pomalinku klesá, zato váha, kterou je potřeba občas utáhnout, stoupá).  


Cafiza je pojmenovaná podle čistícího prostředku na kávovary, je to totiž kávové štěňátko. Její matka se jmenuje Arabica a její sourozenci se jmenují: Cascara, Crema, Coffein, Cappuccino, Coffee decaf, Caramel a Cardamom. 

 Ale zpátky k Berlínu, jak jsem se tam teda dostala? Rozsekla to až kamarádka Joho, která cestu do Berlína plánovala spolu s Veru a navrhla mi, abych jela s nimi. Protože jsem právě dopisovala bakalářku a potřebovala nějakou motivaci, souhlasila jsem. A abychom si měly koho dobírat, přidal se k nám ještě Adam.


Za dva a půl dne jsme stihli v Berlíně vše, co jsme chtěli plus něco navíc. Ve výsledku jsme navštívili neuvěřitelných dvanáct kaváren, čtyři bistra/restaurace, dvě cukrárny a jeden street food market. 


Kdybychom tam byli déle (a měli více peněz), určitě bychom našli další podniky, které stojí za to. Na dobře vypadající podniky jsme totiž naráželi na každém rohu! Vzhledem k množství podniků jsem se rozhodla rozdělit kavárny do dvou článků a jeden nechat restauracím. 


Jako prvních šest kaváren jsme navštívili:


1. The Barn

 První kavárnou, kde jsme načerpali kofein, byla kavárna pražírny The Barn. Trochu mě překvapilo, jak je kavárna malá a také systém objednávky, který je  podobný jako u Starbucks - objednáte, zaplatíte a na účtenku napíšou vaše jméno, ta pak putuje k baristům, kteří Vás po přípravě kávy opět volají vaším jménem.

Facebook, WEB 
2. Oslo Kaffebar

Jako další jsme navštívili kavárnu Oslo Kaffebar, která už byla o dost větší, ačkoliv se to zvenku nezdálo. Objednali jsme si espresso z kávy od pražírny Bonanza a polemizovali, jestli si dát legendární cheesecake od Five Elephant... Nakonec jsme si počkali až přímo tam (měli jsme plné břicha burgerů).

Facebook, WEB

3. Westberlin bar&shop

Třetí navštívenou kavárnou byl Westberlin bar&shop, kde si můžete vychutnat lahodnou kávu, ale koupit i časopisy a knihy převážně o designu. Kavárna je poměrně velká, nabízí i zahrádku a je blízko bývalého hraničního přechodu Checkpoint Charlie. 

Facebook, WEB
4. Silo Coffee


Na naší první snídani jsme zašli do kavárny Silo Coffee a udělali jsme dobře! Jednak jsem tu měla jednu ze dvou nejlepších káv celého coffeetripu a hlavně snídaně byly prostě parádní. Líbila se mi velká nabídka, ze které si vybere snad každý, originalita podávaných pokrmů, provedení, servírování... Chuťově se nějaké malé chybky našly, ale nic velkého. V porovnání s ostatními kavárnami byla pro mě Silo jedna z nejlepších. To mi snad potvrdí i Adam, který si po snídani neušetřil vzít na cestu ještě horkou čokoládovou sušenku se slaným karamelem a doteď se mu o ní určitě zdá. :))

Facebook - najdete zde rezervační aplikaci, kterou určitě využijte a zarezervujte si na snídani místo!

5. Five Elephant

Po procházce kolem Berlínské zdi jsme se vydali do Five Elephant, do kterého jsem se těšila asi nejvíc kvůli legendárnímu cheesecake a vyhlášené kávě. Kávu od Five Elephant jsme s Joho ochutnali na akci Barista roku, kde nám ji sympatičtí baristé připravili na jedničku dvakrát podtrženou. O to větší zklamání pro nás byla káva připravená v kavárně. Objednali jsme si cappuccina a dvojité espresso a bohužel ani jedna káva nám nechutnala. Přesto doufám, že měli jen špatný den, protože jsem si koupila domů balíček Burundi a doma jásala, protože je super! Myslím, že jim dám příště ještě jednu šanci a také zkusím filtrovanou kávu.

Facebook, WEB
6. Concierge Coffee

 Poslední kavárnou, kterou bych vám dnes chtěla ukázat je Concierge Coffee. Kavárna, tedy spíše espresso bar je na trochu zapadlém místě blízko řeky. Když ho ale najdete, odmění vás skvělou kávou. Kapacita místa je sice dost omezená, ale je možné si sednout k venkovním stolům před kavárnou. 

Facebook, WEB
Instagramové okénko 

 1. Příprava kávy v The Barn/ 2. Oslo Kaffebar/ 3. Westberlin bar&shop/ 4. Moje snídaně v Silo Coffee

1. Silo Coffee/ 2. Cheesecake a cappuccino ve Five Elephant/ 3. Burundi od Five Elephant/ 4. Concierge Coffee

Byli jste v některé ze zmíněných kaváren? Chystáte se do Berlína?


TIP: Pokud chcete ochutnat kousek Berlína, ale musíte být v Praze, zajděte do kavárny Coffee room., kde mají nyní k prodeji kávu z pražírny Five Elephant!


Mějte se krásně!

4 komentáře:

 1. V The Barn jsem byla a káva byla opravdu moc dobrá! Ale moc podniků jsme nestihli, byly jsme tam s kamarádkou před pár lety jen na skok...chtěla bych si Berlín někdy zopakovat, moc se mi tam líbilo. Tak se těším na další tipy, určitě se mi pak budou hodit :)) Evi

  OdpovědětSmazat
 2. Hanjo, kde ses s tema restauracema??? uz to horiiiii!!!! 1 000ere diky.
  pa, L!

  OdpovědětSmazat
 3. very nice blog post with good information and awesome pictures thanks for sharing this

  OdpovědětSmazat
 4. Finger Chips

  Many times something as simple as Finger Chips also gets complicated a lot of restaurants I visit the world over do not get this recipe consistently correct let's today see a simple way to get your french fries easy. Finger Chips | How To Make Finger Chips At Home Easy Method

  OdpovědětSmazat