neděle 14. června 2015

Lahodně s Ellou*


Dnes bych vám ráda představila kuchařku, která se nově objevila v knihkupectvích. Jde o kuchařku Lahodně s Ellou - překlad knihy Deliciously Ella od blogerky Elly Woodward z blogu deliciouslyella.com.

Elly blog znám a sleduji již nějakou dobu, ale musím přiznat, že jsem z něj nikdy nic neuvařila - možná mi na první pohled přišel až moc extrazdravý :) Ella je totiž veganka a stravuje se bezlepkově.

 Příležitost se mi naskytla až teď, když se mi do rukou dostala Elly kuchařka díky knihkupectví Knihy Dobrovský, které mi nabídlo recenzní výtisk a já ho s radostí přijala.

 Velmi mě překvapil úvod knihy, kde Ella popisuje svůj příběh - co ji přivedlo k tomuto druhu stravování. Důvodem bylo zjištění vzácné nemoci, která cíleně napadá celý autonomní centrální systém a kvůli které skončila Ella v nemocnici. Ella se nechtěla smířit s doživotním užíváním hromady léků a jejím současným stavem. Proto se začala zajímat o alternativní možnosti stravování, které by jí třeba mohli pomoci a jak sama vypráví, povedlo se. 
Upřímně to na mě trochu působí jako pohádka podporující prodej, na druhou stranu dokud to člověk sám nezažije, asi nemůže tvrdit, že je to nemožné. Obzvláště když Ella popisuje, jak se stravovala předtím - samá čokoláda s čokoládou a rozpuštěné marshmallow v ní. Potom je jasné, že taková velká změna životního stylu s tělem asi zamává. Co si o tom myslíte vy? Máte někdo podobnou zkušenost?

 Jak říká sama Ella, není potřeba ji litovat kvůli omezením, která si v jídle sama určila - svojí stravu miluje a naučila se jí skládat pestře. Ella v knize vypráví, že nejprve jedla pořád to stejné, což byl také důvod, proč se začala učit vařit a založila si foodblog, který se postupem času stal hitem.


A musím říct, že se to Elle opravdu povedlo, kuchařka rozhodně nepůsobí jednotvárně - v deseti kapitolách používá Ella obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka, zeleninu a ovoce a vše vypadá opravdu chutně - což může dělat také krásný foodstyling a fotky, na kterých si Ella dala viditelně záležet. Je to opravdu radost prohlížet!

Jenže, co je krásné na fotkách ještě nemusí být tak dobré na talíři. Proto jsem se rozhodla pozvat kamarádky na odpolední dýchánek, na který jsem připravila jednoduché menu s názvem ''holčičí večeře'' - na konci kuchařky Ella sestavuje menu z receptů v knize k daným příležitostem.

Menu obsahovalo: 
Brokolicový salát s avokádem
Těstoviny s pestem z para ořechů a rukoly
Jednoduchou mango kešu pěnu s ovocem
Ananasový fresh s okurkou a zázvorem


Jako první při přípravě menu musím pochválit to, že podle mého neobsahovalo žádné neobvyklé suroviny (alespoň pro mě ne). Což platí pro celou kuchařku a za to má ode mě velké plus - se zdravými kuchařkami se mi stává často, že kvůli jednomu receptu bych musela nakupovat věci, které dál pravděpodobně moc nepoužiji.

Mínusem byla trochu delší příprava, než u sestaveného menu slibuje Ella. Přiznávám, jsem trochu slimák, ale ke slibovaným 20 minutám se to ani náhodou neblížilo. Což mělo za následek to, že když už konečně bylo jídlo na stole - rozumějte čas na focení - probodávaly mě holky pohledem. Ale na to už jsem trochu zvyklá :). 
Další věcí, která je v podobných kuchařkách celkem pravidlem je fakt, že spousta věcí vyžaduje výkonný mixér - platí pro domácí ořechová másla, smoothie apod. V tom Ella není výjimkou a je pravda, že bez výkonného mixéru bych asi domácí kešu máslo do pěny jen tak neumixovala. Pro většinu receptů byste si ale měli vystačit s klasickým vybavením.


Vtipné na naší večeři bylo, že kromě dezertu bylo celé menu zelené. :) A taky to, že u každého vyhrálo něco jiného - Míše s Joho nejvíce chutnal brokolicový salát s avokádem a tahini zálivkou a mně se ségrou asi těstoviny s mírně nahořklým rukolovým pestem. Fresh z ananasu a okurky byl opravdu osvěžující a v létě si ho určitě připravím znovu. 


Raw dezert byl velmi jednoduchý na přípravu a přitom efektní. Kombinace manga a čerstvého domácího kešu másla je opravdu zvláštní nová chuť. Navíc si myslím, že by se pěna dala připravit i jako raw dort!


Veganské těstoviny by si dal i Egon!


Co se mi na kuchařce hrozně líbí, je její grafická stránka a množství nové inspirace, kterou pro mě ve vaření přináší. Určitě plánuji vyzkoušet další recepty jako třeba batátové palačinky nebo další raw dorty - třeba ve stylu key lime pie! 

Máte kuchařku Lahodně s Ellou a už jste nějaký recept vyzkoušeli?
Mějte se krásně! 

5 komentářů:

 1. už asi osmý člověk, co o téhle kuchařce píše:-)) koukám, že knihkupectví rozdávali za recenzi. Ale to bych ani já nepohrdla:-) Vypadá pěkně, ale nevím, nevím, zda bych na to utáhla manžela.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, knihkupectví mi poskytlo recenzní výtisk, jak píšu v článku :) Bylo mi jasné, že bych si kuchařku stejně koupila, i když už je nemám kam dávat :D Já jsem taky pochybovala, ale těstoviny i pěna překvapivě u milého uspěly :D

   Smazat
 2. Look so delicious :)
  BLOG M&M FASHION BITES : http://mmfashionbites.blogspot.gr/
  Maria V.

  OdpovědětSmazat
 3. Wow! Máš nádherné fotografie a to menu se ti podle mě povedlo opravdu na jedničku! Oči by jedly, ale vím, že mé chuťové buňky by třeba ten salát asi nezvládly :D Každopádně moc krásný článek :)
  www.getmovincz.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony investorů a obchodníků ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat